Yunanistan’da çiftçi eylemi: Miçotakis’in önlemlerini yetersiz buldular

AA

Yunanistan’da çiftçilerin eylemi devam ediyor.

Çiftçiler, tarım sektöründe artan sorunlara dikkati çekmek için eylem başlattı.

22 Ocak’ta traktörleriyle harekete geçen çiftçiler, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in açıkladığı önlemlerin yetersiz olduğunu düşünüyor.

Hükümete 3 Şubat’a kadar süre

Yunan medyasına yansıyan e göre, birçok şehirde traktörlerini meydanlarda bekleterek eylemlerini sürdüren çiftçiler, taleplerinin karşılanması için hükümete 3 Şubat’a kadar süre tanıdı.

Çiftçiler, taleplerinin karşılanmaması durumunda Larissa, Serres, ve Promahona’da ana yolları traktörlerle kapatacaklarını belirtirken, Miçotakis’in şu ana kadar açıkladığı önlemler ise çiftçiler tarafından yetersiz bulundu.

Çiftçiler, 3 Şubat’ta Selanik’te büyük bir gösteri yapmayı planlıyor.

Miçotakis: Yardım miktarını artıracağız

Başbakan Miçotakis, dün yaptığı açıklamada, Eylül 2023’teki sel felaketinden etkilenen çiftçilere ikinci bir ek yardım yapılacağını, yardım miktarının artırılacağını ve çiftçilerin yaşadığı sorunların giderilmesi için diyalog kapılarının da açık tutulacağını belirtmişti.

Öte yandan 24 Ocak’ta hükümetin tarım politikasını protesto eden çiftçiler, yaya olarak Atina-Selanik kara yolunu kapatmaya çalışmıştı.

Polisin çiftçileri engellemesi üzerine arbede yaşanmıştı.

Çiftçiler, Eylül 2023’te yaşanan sel felaketinde zarar gören birçok ürün için yeterli miktarda tazminat, hava koşullarına karşı ürünlerini koruma projelerinin inşası ve üretim maliyetlerinin da azaltılması gibi taleplerde bulunuyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir