Kürt siyasetçi Selma Irmak’a hapis cezası verildi

Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Selma Irmak hakkında, Hacı Lokman Birlik’in cenazesinin panzer arkasında bağlanarak sürüklenmesi, Ekin Wan’ın cenazesinin çıplak bir şekilde teşhir edilmesi, sağlıkçı Abdülaziz Yural ve ambulans şoförü Şeyhmus Dursun’un öldürülmesi ve farklı kentlerde mezarlıkların tahrip edilmesine dair 2015’te bir televizyon programında yaptığı açıklamalar gerekçe gösterilerek açılan davanın karar duruşması görüldü.

“Cumhurbaşkanına hakaret” ve iki kez “hükümeti alenen aşağılamak” iddialarıyla açılan davanın duruşması, Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Selma Irmak’ın katılmadığı duruşmada, avukatı Raci Bilici hazır bulundu. İddia makamı ceza talepli mütalaasını yineledi.

‘DOKUNULMAZLIK GÖRMEZDEN GELİNDİ’

Avukat Raci Bilici, ek süre talebinde bulundu. Bilici, “İddia makamının mütalaasında aleyhe olan hususları kabul etmiyoruz, müvekkil suç tarihinde milletvekili olup yasama dokunulmazlığı vardır. Dokunulmazlığın hukuka aykırı bir şekilde kaldırılmıştır” dedi.

AİHM kararlarını hatırlatan Bilici, “Müvekkilimiz söylemleri ulusal ve uluslararası düzenlenmeler gereği ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilmesi gerekir, Bu nedenle müvekkilimin beraatına karar verilmesini talep ederiz” dedi.

Mahkeme, “araştırılacak başka bir husus kalmadığı” gerekçesiyle kararını açıkladı. Irmak’a “hükümeti alenen aşağıladığı” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası, “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 2 yıl 11 ay hapis cezası verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir