İran’dan İsrail’e ‘Razi Musevi’ tepkisi: Zorlu geri sayımı bekleyin

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Suriye’deki komutanlarından Razi Musevi’nin İsrail’in Şam yakınlarına saldırısında öldürülmesine “Tel Aviv zorlu bir geri sayım beklemeli” sözleriyle tepki verdi.

Bakan Abdullahiyan, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden olaya ilişkin yaptığı paylaşımda, Razi Musevi’nin ailesi ile İran ve Suriye halklarına taziyede bulundu. Musevi’yi ülkesinin ‘Suriye’de terörle mücadele danışmanı’ olarak nitelendiren Hüseyin Emir Abdullahiyan, söz konusu komutanın ABD’nin Irak’taki saldırısında öldürülen İranlı general Kasım Süleymani ile bölgede uzun yıllar bulunduğunu belirtti. Abdullahiyan paylaşımında “Tel Aviv zorlu bir geri sayım beklemeli” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Suriye’deki komutanlarından Razi Musevi dün akşam saatlerinde İsrail’in Şam yakınlarına düzenlediği füze saldırısında ölmüştü.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’na göre, Musavi’nin Suriye’de ‘askeri danışman’ olarak görev yaptığı ve Irak’ta 2020’de ABD’nin saldırısında öldürülen İranlı general Kasım Süleymani’nin yakın arkadaşlarından olduğu bilgisi verilmişti. Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada da İran’ın Suriye’deki komutanlarından Musavi’nin İsrail’in Şam yakınlarına düzenlediği füze saldırısında yaşamını yitirdiği doğrulanmıştı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de Musevi için taziye mesajı yayınlamış, mesajında, “Bu eylem, şüphesiz gaspçı Siyonistlerin bölgedeki hayal kırıklığının, çaresizliğinin ve acizliğinin bir başka göstergesidir. Bu suçun bedelini mutlaka ödeyecekler” demişti.

Devrim Muhafızları Ordusu, 12 Aralık’ta da Suriye’de Muhammed Ali Atayi Şurçe ve Penah Takizade adlı iki ordu mensubunun İsrail saldırısında öldürüldüğünü duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir