İngiltere, Ukrayna’ya 2 gemi hibe etmişti: Türkiye’den ‘Montrö’ engeli

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İngiltere’nin Ukrayna’ya hibe ettiği mayın avlama gemilerinin boğazlardan olası geçişine ilişkin açıklama yaptı. Merkez’in sosyal medya hesabından yayınlanan açıklamada, Montrö Sözleşmesi’ne atıfla, “Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin, savaş devam ettiği müddetçe Türk Boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine izin verilmeyeceği, ilgili müttefiklerimize bildirilmiştir” denildi.

‘BOĞAZLAR, SÖZLEŞME UYARINCA TARAFLARIN GEMİLERİNE KAPATILMIŞTIR’

Bazı haber sitelerinde yer alan “Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin Türk Boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine izin verildi” haberlerine yanıt olarak yapılan açıklamada, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşına yaklaşımı, “Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik özel askeri operasyonunu derhal ‘savaş’ olarak tanımlamış ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesi uyarınca savaşan tarafların (Rusya ve Ukrayna) savaş gemilerine Boğazları kapatmıştır” sözleriyle açıklandı.

“1936 yılından beri Montrö Sözleşmesi’ni tarafsız bir şekilde ve titizlikle uygulayan Türkiye; Karadeniz’de gerilimin tırmanmasının önlenmesini teminen, bu savaş boyunca da değişmez kararlılığını ve ilkeli tutumunu muhafaza etmektedir” diyen Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin, savaş devam ettiği müddetçe Türk Boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine izin verilmeyeceği, ilgili müttefiklerimize bildirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık hükümeti, aralık ayında yaptığı açıklamada, Rusya ile savaşta Ukrayna’nın deniz operasyonlarını güçlendirmeye yardımcı olmak üzere iki Kraliyet Donanması mayın avlama gemisini Ukrayna Donanması’na devredeceğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir