Eski İyi Partili başkana saldırının planlayıcısı itirafçı oldu

DHA

Eski İyi Parti Manavgat İlçe Başkanı Hüseyin Ergen, 31 Ocak’ta Side Mahallesi’ndeki evinin önünde gerçekleşen silahlı saldırıda yaralandı.

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen sonucunda Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekipleri, bölgede ve güzergahlarda bulunan güvenlik kameralarını inceledi. Yaklaşık 14 saatlik çalışma sonucunda saldırıda kullanılan araç tespit edildi.

Yapılan operasyonla aracı kullanan kişiyle birlikte silahı kullanan tetikçi Selahattin Oğuz yakalandı. Ancak aracı kullananın kimliği belirlenemedi.

Şüpheliler, verdikleri ifadelerin ardından savcılık sorgusunun ardından sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı.

Azmettirici ve planlayan gözaltında

Olaydan bir süre sonra karakola teslim olan ve saldırının planlayıcısı olduğu belirlenen A.Ç.(41), azmettiricinin Manavgat’ta otelci Y.K. (78) olduğunu iddia etti.

Hüseyin Ergen’in öldürülmesi için Y.K.’nin para teklif ettiğini, kendisinin önce 20 milyon lira, sonra da 10 milyon lira istediğini öne sürdü.

A.Ç., silahlı saldırının ardından görüştüğü Y.K.’nin parayı çok bulup, kendilerine 3 milyon lira teklif ettiğini anlattı. A.Ç., Selahattin Oğuz’a silahlı saldırıyı gerçekleştirmesi için talimat verdiğini, Y.K. ile para konusunda anlaşmazlık yaşadıktan sonra karakola teslim olduğunu söyledi.

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla A.Ç. karakolda, otel sahibi Y.K. ise evine düzenlenen operasyonla jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Şüpheliler adliyede

Şüpheliler Y.K. ve A.Ç., jandarmadaki işlemlerinin ardından sağlık raporları alınarak bugün adliyeye sevk edildi. Diyabet hastalığından kaynaklı ayaklarında çıkan yaralar nedeniyle güçlükle yürüyebilen A.Ç., arka girişten jandarma görevlileri tarafından tekerlekli sandalye ile adliye binasına alındı. Y.K.’nin ise tanınmamak için kapüşonlu bir palto giydiği ve eliyle yüzünü kapattığı görüldü.

“Hüseyin Ergen’in öldürülmesi gerek dedi”

Şüpheli A.Ç., jandarmada verdiği ifadede, o dönem İyi Parti Manavgat ilçe başkanı olan Hüseyin Ergen’in sosyal medyada yaptığı paylaşımla ilgili 17 Aralık’tan sonra Antalya’daki evinde ve Manavgat’taki otelinde Y.K. ile görüştüklerini anlattı:

Y.K. ile yüz yüze görüşmemizde, Hüseyin Ergen’in sosyal medyada eşi A.K. ile ilgili paylaşmış olduğu yazıları bana WhatsApp’tan attı. Bu husus ile ilgili Hüseyin Ergen’in öldürülmesi gerektiğini söyledi. Ben kendisine ‘Bunun gereğini yaparız’ dedim. Ancak Hüseyin Ergen Manavgat İyi Parti ilçe başkanı olduğundan konunun siyasi taraflara çekilebileceğini söyledim. Kendisi de bana Hüseyin Ergen’i görevden aldırabileceğini söyledi. Ben de kendisine ‘O zaman gereğini yaparız’ dedim ve anlaştık. Görevden alınmasının ardından beni arayacağını söyledi.

“50 bin lirayı evin bahçesinde bana verdi”

Y.K.’nin 31 Aralık günü kendisini arayarak, “Hüseyin Ergen’i görevden ayırdık, gel görüşelim” dediğini aktaran A.Ç.,

Ben de 2- 3 Ocak 2024 tarihlerinde Y.K.’nin Antalya’daki evine gittim. Y.K. ile yüz yüze görüştük. Y.K., bana Hüseyin Ergen’in evinin krokisi, cep telefonu numarası, çalıştırdığı restoran ve kullandığı araç ile ilgili temin ettiği bilgileri elden teslim etti. Aldığım krokinin fotoğrafını çektim daha sonra yaktım. Telefonumda bulunan bu fotoğrafı sildim, telefonumun incelenmesi durumunda krokiye ait fotoğrafın geri geleceğini düşünüyorum. Ve ‘Hüseyin Ergen’i öldürün’ dedi. Bu süreçte kullanmamız için 50 bin lirayı evin bahçesinde bana verdi.

diye konuştu.

“Öldürme, ayaklarına sık” talimatı

olayının ardından yakalanarak tutuklanan Selahattin Oğuz ile Antalya’da görüştüklerini belirten A.Ç., Y.K.’den aldığı paranın 20 bin lirasını vererek, “Selahattin Oğuz’a, Y.K.’nin, Hüseyin Ergen’i öldürmemi istediğini söyledim. Hüseyin isimli şahsı araştırdığımda 3 çocuk babası olduğunu, çocukların küçük olduğunu, vicdanen bizi rahatsız edeceğini, bu yüzden de öldürmek yerine ayaklarına sıkması talimatını verdim.” dedi.

“Çocuklar denize girdi mi?” mesajı

Bir süre sonra Y.K.’nin kendisini WhatsApp’tan aradığını aktaran A.Ç., ifadesinde şunları söyledi:

Y.K.’nin ‘Çocuklar denize girdi mi?’ demesi üzerine ben de kendisine havanın soğuk olduğunu, çocukların denize giremeyeceğini söyledim. Y.K. bu söylemde görüşmemizde Hüseyin Ergen’in öldürülmesi işinin bitip bitmediğini sordu. Ben de işin bitmediğini söyledim. Bana, ‘Siz işi halledin ben gereğini yapacağım’ diye WhatsApp’tan yazdı, bu mesajı sildim. Telefon incelenmesinde geri döneceğini düşünüyorum. Daha sonra tekrar Y.K.’nin Çolaklı Mahallesi’nde bulunan otelinin ofis bölümünde yüz yüze görüştük. Bu görüşmede ‘İşi bitirmediniz mi? Eşim A.K. beni sıkıştırıyor, ne oldu?’ diye sordu. Ben de kendisine bu işin kolay olmadığını, biraz zaman alacağını söyledim. Bu konu ile ilgili Y.K. ile yüz yüze görüşmelerimizde A.K. hiç yanımızda bulunmamıştır. Y.K. görüşmelerimizde bizden gerçekleştireceğimiz olay ile ilgili video ve fotoğraflar istedi. Daha sonra bu süreçte Selahattin Oğuz ‘Bugün yarın bu iş biter’ diye bilgi veriyordu.

“Ayaklarına sıkılması sebebiyle 20 milyon değil de 10 milyon istedim”

Hüseyin Ergen’in silahla yaralanma olayını aynı gün internetten öğrendiğini, olayın ardından Y.K.’nin oteline giderek yüz yüze görüştüklerini ve internette buldukları videoyu seyrettirdiğini anlatan A.Ç.,

Söz verdiğimiz gibi olayı tamamladık. Hüseyin Ergen’in ayaklarına sıkılması sebebiyle 20 milyon değil de 10 milyon istedim. Y.K. bana hiçbir şey söylemedi. Ancak önden 450 bin lira verilmesi konusunda anlaştık. Ertesi gün Y.K.’nin Antalya’daki evine giderek yüz yüze görüşme yaptık. Kendisi, anlaştığımız 450 bin lirayı sarı torba içerisine koyarak bana verdi. Bu miktarın az olduğunu, konuştuğumuz miktarın verilmesini istedim. Kendisi de bana ‘Şimdi o kadar param yok’ diyerek, veremeyeceğini söyledi. Ben de firari olan Selahattin Oğuz’a vermek için parayı aldım. Y.K.’nin şoförüyle evden ayrıldım. Selahattin Oğuz’a 350 bin lirasını verdim.

dedi.

“3 milyon lira veririm deyince karakola geldim”

‘Y.K.’den geri kalan parayı alamazsak yakalandığında bu olayın azmettiricisinin Y.K. ve eşi A.K. olduğunu, Y.K.’nin 10 milyon lira karşılığında bu olayı gerçekleştirmek için kendisini yönlendirdiğine dair ifade vereceksin’ diye talimatlandırdım.

diye konuştu.

Ben de hak ettiğimiz paranın 10 milyon lira olduğunu söyledim. Ancak daha sonra 5 milyon liraya düştüm. Y.K.’nin bu miktarı da vermeyeceğini söylemesi üzerine oradan ayrıldım. Y.K.’nin 5 milyon lirayı vermemesi üzerine karakola gelerek samimi ikrarda bulunmaya karar verdim.

dedi.

Diğer yandan Y.K.’nin eşi A.K.’nin İyi Parti GİK üyesi olduğu, olayın başlama sebebinin ise yaklaşan yerel seçimlerde A.K.’nin Manavgat’tan belediye başkan adayı olmak istediği, buna karşılık o dönem İyi Parti Manavgat İlçe Başkanı Hüseyin Ergen ve yönetiminin başka bir isim üzerinde ısrar etmeleri olduğu öne sürüldü. A.K.’nin adaylık için ısrar etmesinin ardından Hüseyin Ergen’in sosyal medyada yaptığı paylaşımın husumete neden olduğu iddia edildi.

A.Ç. ve Y.K.’nin adliyedeki işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir