ABD, Rus petrolüne yaptırımlarını genişletiyor

ABD Hazine Bakanlığı, Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat uygulamasını ihlal eden 4 şirkete yaptırım kararını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, karar Liberya menşeli bir şirket ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli 3 firmayı hedef alıyor.

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, yaptığı açıklamada, Rusya’nın en üst düzey enerji yetkilisinin koalisyonun tavan fiyat kısıtlamasının ve yaptırımların Rusya petrolündeki indirimlere yol açtığını itiraf ettiğini belirtti. Nelson, bu yaptırım kararının, tavan fiyat ihlallerine karşı alınacak tedbirlerin devam edeceğine dair bir uyarı niteliği taşıdığını ifade etti.

Açıklamada, ABD’nin, Rusya menşeli ham petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını yasaklama kararı alan G7 ülkeleri, Avrupa Birliği ve Avustralya’nın dahil olduğu uluslararası koalisyonun üyesi olduğu vurgulandı. Ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin, G7 ülkelerinin, Rusya’da çıkarılan elmasların ithalatının yasaklanmasına dair taahhütlerini uygulamaya yönelik iki yeni karar daha yayımladığı bildirildi.

Bu gelişmeyle birlikte, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasının altını çizen ABD Hazine Bakanlığı, özel sektörün bu uygulamaya yönelik adımlarını belirlemiş ve kaçakçılığın tespitine dair rehberlik sunmuştu. Tavan fiyat uygulamasının, Rus ham petrolü için 5 Aralık 2022’de, rafine ürünler için ise 5 Şubat 2023’te yürürlüğe gireceği belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir