Emekli ve memurlara o para artık ödenmeyecek! Bakan Şimşek’ten milyonları kızdıran açıklama…

14 Mayıs seçimlerinden önce emekli ve memur vatandaşların oy tercihlerini etkisi altına almak isteyen AKP hükümeti, ilk olarak Mart ayında en düşük emekli maaşlarına yaptığı 2 bin liralık seyyanen zam ile taban aylıkları 7 bin 500 lira seviyesine getirdi.

SEÇİM ÖNCESİ KAŞIKLA VERİLEN YENİ YILDA KEPÇEYLE ALINACAK

Muhalefetin memur maaşlarına yönelik önerilerinin ardından benzer bir adım atan hükümet, seçimlerin ardından verdiği söz gereğince en düşük memur maaşını 22 bin 17 liraya çekerken, seçim öncesi yapılan zamların acısı 2024 yılında yapılacak artışlardan çıkacak.

TGRT Haber canlı yayınında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin detaylarını açıklayan gazeteci Cem Küçük, özellikle memur ve emekliler hakkında çarpıcı bir konuşmaya imza attı.

Şimşek ile yaptığı görüşmenin detaylarını aktaran Küçük, emekli ve memur zamları hakkında şu ifadeleri kullandı:

“MEMUR VE DİĞERLERİNE ENFLASYON KADAR ZAM OLACAK”

“Emeklilerle ilgili bir çalışma yürütülüyor. Memur ve diğerlerine enflasyon kadar zam olacak ama emekliler için öyle değil. Onların durumları biraz daha farklı. Yapılan çalışma Erdoğan’a sunulacak ve benim anladığım da emeklilere biraz daha yüksek yani 6 aylık enflasyon yüzde 30 çıktıysa onun üzerine biraz daha koyulacak gibi görülüyor ama açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak onu da söyleyelim”

MAAŞLARA 2 BİN LİRA DAHA AZ ZAM YAPILABİLİR

Küçük’ün özellikle “Memur ve diğerlerine enflasyon kadar zam olacak” ifadesini kullanması, Bakan Şimşek’in 2024 yılında yapılacak artışlarda refah payı uygulamasına gitmeyeceği yorumlarına neden olurken, 14 yıldır memur ve emekli maaşlarına yansıtılan bu ücretin 2024 yılında uygulanmaması, memur maaşlarına yaklaşık 2 bin lira daha az yapılması anlamına gelecek.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Son olarak Mart ayında en düşük emekli maaşlarında artışa giden hükümet, Temmuz ayında yaptığı yüzde 25 emekli zammını kök maaşlara yansıtarak milyonlarca vatandaşın eline geçen parada hiçbir artış yaşanmamasına neden olmuştu.

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında 7 bin 500 lira ile geçinmenin imkansız hale gelmesi, Ocak ayında en düşük emekli maaşları için seyyanen bir artışı zorunlu kılıyor olsa da, yapılacak bu yüksek artış yalnızca taban aylık alanlarla sınırlı tutulabilir.

Hükümet geçmiş yıllarda emeklilerin çok büyük bir bölümünü en düşük emekli maaşında eşitleyecek adımlar atmış ve ödediği primlere bakılmaksızın 7 milyona yakın emekli taban aylık alacak hale gelmişti.

Ocak ayında yapılacak seyyanen artışla bu rakamın yukarı çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, memur maaşları içinse iki farklı görüş bulunuyor.

Küçük’ün yoruma açık ifadelere ‘refah payı’ uygulamasının kaldırılabileceği sözlerine neden olurken, aylar öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın memur maaşlarına yönelik kullandığı ifadeler ise başka bir beklenti yarattı.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 33 BİN LİRAYA ÇIKACAK”

Işıkhan, Eylül ayında yaptığı konuşmada “Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50’ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

TCMB’YE GÖRE YIL SONU YAPILACAK ZAM ORANI ORTAYA ÇIKTI

TÜİK verilerine göre şu an itibarıyla ülkede görülen 2023 yılı enflasyonu, yılın bitimine üç ay kala yüzde 61.53’e yükselirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu ay yayımladığı Piyasa Beklenti Anketine göre yıl sonu itibarıyla görülmesi beklenen enflasyon yüzde 68,01 olarak açıklandı.

TCMB’nin belirttiği enflasyon hedefinin gerçekleşmesi, yılın geride kalan üç ayında toplamda yüzde 6.48 enflasyon görüleceği anlamına geliyor. Bir başka deyişle memurlar, bu hesaplamaya göre Ocak ayında maaşlarına toplam yüzde 31.59’luk bir zam alacak.

EMEKLİLER İÇİN VERDİĞİ ZAM SÖZÜ YERİNE GETİRİLMEDİ

Şimşek’in açıklamaları bunu söylüyor olsa da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile beklenen memur zam oranının yüzde 50 seviyesinde gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Bu ifadelere karşın Işıkhan’ın geçtiğimiz aylarda en düşük emekli maaşına 1 Ekim itibarıyla zam yapılacağını söylemesi ancak hükümetin yıl sonuna kadar herhangi bir zam yapmayacağını duyurması, söz konusu açıklamalarda Şimşek’in ifadelerinin daha ciddiye alınmasına neden oldu.

Türkiye’de fiyat istikrarının yakalanması için çalışan ücretlerinde düşüş yaşanmasını hedefleyen iktidarın, seçim öncesi düşük zamlar yapması halinde sandıkta nasıl bir tepki alabileceği ise tartışmalara neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir