DSÖ: Gazze’nin kuzeyindeki hastanelere tıbbi yardım ulaştırmak için güvenlik garantisi yok

Rick Brennan, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında, İsrail ile Filistin arasından 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu:

“21 ve 22 Ekim tarihlerinde Refah Sınır Kapısı üzerinden giriş yapan tırlardaki, Gazze’ye ulaştırılması için teslim edilen temel ve hayat kurtarıcı tıbbi malzemeleri, çatışmalar ve güvenlik garantisinin olmaması nedeniyle Gazze’nin kuzeyindeki hastanelere ulaştıramıyoruz. Şifa Hastanesi ve kanser hastalarına ana hizmet sağlayıcı olan Türk Hastanesi gibi Gazze’deki en büyük ve önemli sağlık merkezlerinden bazıları DSÖ’nün malzemelerini bekliyor.” ifadelerini kullandı.

DSÖ’nün bu malzemelerin bölgeye güvenli şekilde ulaştırılabilmesi için acil insani ateşkes çağrısında bulunduğunu hatırlatan Brennan, Refah Sınır Kapısı’nın Mısır tarafında DSÖ’nün, travma geçiren 3 bin 700 hastanın cerrahi müdahalesini sağlamaya yetecek ek ilaç ve tıbbi ekipmanın yanı sıra 110 bin kişiye temel sağlık hizmetleri ve kronik hastalığı olan 20 bin kişinin bakımı için gerekli malzemeler bulundurduğunu belirtti. Brennan, “Gazze’de yakıta da acil ihtiyaç var. Gazze Şeridi’nde hala hizmet veren sağlık tesisleri, jeneratörleri çalıştıracak ciddi yakıt sıkıntısıyla karşı karşıya kalıyor. Bu tesislerde kalan binlerce savunmasız hasta, kritik hizmetlerin elektrik kesintisi nedeniyle kapatılması durumunda ölümle veya tıbbi komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilir.” dedi.

HASTANELERDE SADECE 24 SAATLİK YAKIT KALDI 

DSÖ’nün, dün Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) yardımıyla ambulans hizmetlerini sürdürmek için Gazze’nin güneyindeki 4 büyük hastane ve Filistin Kızılayına 34 bin litre yakıt dağıttığını da hatırlatan Brennan, bunun, ambulanslar ve kritik hastane işlevlerinin sadece 24 saat civarında çalışır durumda olmasına imkan sağlayacağını belirtti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir