Büyükşehir’in atölyeleriyle hayallerine kavuştular

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kılavuz Gençlik’ projesi kapsamında hizmet veren Karamürsel Gençlik Merkezi ve Millet Kıraathanesi’nde açılan resim ve müzik atölyelerine katılan 3 öğrenci, Güzel Sanatlar Lisesini kazandı. Resimde ve müzikte olan yeteneklerini Büyükşehir’in atölyelerinde aldıkları derslerle geliştirerek başaralı olan gençler, Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanarak hayallerine kavuştu.

HAYALLERİNE İLK ADIMI ATTILAR

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde yaşayan Ramazan Emek Çelik resme, Elanur Fırat ve Senan Rustamlı da müziğe ilgi duyuyorlardı. Küçük yaşlarından itibaren sanata olan yetenekleriyle dikkat çeken gençlerin ilk hayali Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanmaktı. Bu hayallerini, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesindeki Karamürsel Gençlik Merkezi ve Millet Kıraathanesi’nde açılan sanat atölyelerinden aldıkları eğitimle gerçekleştirdiler. Ramazan, Elanur ve Senan okul dışı zamanlarını sanat atölyelerinde değerlendirerek, burada uzman eğitmenlerden sanat destek hizmeti aldılar. Yeteneklerini Büyükşehir’in atölyeleri ile daha da ilerleten gençler, istedikleri liseleri kazanmayı başardılar.  

“HAYALİMİN BİRİNCİ KISMINI GERÇEKLEŞTİRDİM”

Resim atölyesine arkadaşının önerisi üzerine Karamürsel Gençlik Merkezi ve Millet Kıraathanesi’nde başladığını belirten 14 yaşındaki öğrenci Ramazan Emek Çelik kalem ve kâğıdın küçük yaşlardan bu yana elinden düşmediğini, resim çizerken mutlu olduğunu söyledi. Çelik, resim atölyesi öğretmeni Elif Çiler Arslan’a teşekkür ederek, “Resim tutkumu ve geliştirmemi hocamıza borçluyum. Girdiğim yetenek sınavı ile Yalova Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanarak, hayalimin birinci kısmını gerçekleştirdim” dedi.

“BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Geçen yıl Güzel Sanatlar Bölümlerine Hazırlık Atölyesi’nde müzik alanında eğitim alan Elanur Fırat, bu merkezdeki orkestra, koro ve basgitar atölyelerinde kendini geliştirerek Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanmayı başardı. Elanur Fırat ve ailesi artık geleceğe umutla bakıyor. Kendisini müzik alanında geliştirmek istediğini, aynı zamanda akademisyenliğe da meraklı olduğunu anlatan Fırat, “Yeteneğimi Karamürsel Gençlik Merkezi ve Millet Kıraathanesi müzik atölyesi hocam Emin Demir sayesinde geliştirdiğimi düşünüyorum. İstediğim okul olan Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandım. Hayalim akademisyen olmak. Karamürsel’de Gençlik Merkezi ve Millet Kıraathanesi açarak, hayallerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“HOCAMIZIN DESTEĞİYLE KAZANDIM”

Ülkemizde misafir öğrenci olarak eğitim hayatına devam eden ve 14 yaşındaki Azerbaycan vatandaşı Senan Rustamlı ise müzik hocası Emin Demir’in desteğiyle müzik yeteneğini geliştirdiğini ifade ederek, “Gençlik Merkezi’ndeki Müzik Atölyesine katılmadan önce yeteneğimin farkında değildim. Hocamızın desteğiyle Güzel Sanatlar Bölümlerine Hazırlık Atölyesi’nde, vurmalı çalgılar bateri, piyano, koro ve orkestra eğitimi alarak müzik yeteneğimi keşfettim. Kendimi geliştirdim ve Yalova Güzel Sanatlar Lisesini kazandım” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir